Kayseri ali dağında yamaç paraşütü ile uçmak nasıl oluyor?

Kayseri ali dağı yamaç paraşütü


Bu sporu elbette sadece yamaç paraşütü pilotları yapmamaktadır. Herhangi bir eğitim almadan uçmak isteyenler için ise farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenek ise türkiye'de sayılı şehirlerde yapılan profesyonel pilot eşliğinde iki kişilik (tandem) uçuşlardır. Genelde kayseride yamaç paraşütü uçuşlarını monotonloşan hayatlarını renklendirmek isteyen kişiler, daha fazla adrenalin arayan kişiler, uçma hissini merak eden kişiler, ufkunu açmak isteyen kişiler, piskolojik sorunlarını hafifletmek isteyen kişiler ve yükseklik korkusunu yenmek isteyen kişiler tercih etmektedir.

ali dağı yamaç paraşütü

Biz Talas yamaç paraşütü olarak hiç pilot eğitimi olmayan ama uçmak isteyenler için Ali dağında profesyonel pilot eşliğinde iki kişilik uçuşlar yapmaktayız. kayseri yamaç paraşütü uçuşlarında mekanik kontrolleri tamamen pilot yapmaktadır, uçuş yapacak ikinci kişi ise geriye yaslanıp manzaranın tadını çıkarmaktadır. Fotoğraftada göründüğü üzere hiç bir bilgisi bulunmayan yolcu pilot ile beraber yamaç paraşütüne bağlıdır ve pilotun ön tarafında oturmaktadır. Pilot ile yolcu arasında 30 cm kadar mesafe bulunmaktadır. (daha fazla fotoğraf ve video için instaram hesabımızı takip edebilirsiniz). Kayseri yamaç paraşütü uçuşlarında en çok korkulan durumlardan bir tanesi ise yükseklik korkusudur. Yükseklik korkusu ve yüksek ses patlamaları doğuştan gelen korkulardır ve her insanda bulunur. Bazı insanlar yükseklik korkusunu küçük yaşlarda yenebilmektedir ve bu yüzden yükseklik korkusu olmadığını belirtirler. Küçük yaşlarda bu korkusunu yenemeyen kişiler için ise yükseklik korkusunu en kolay yenebileceği durum yamaç paraşütü uçuşudur. Dışardan her ne kadar ürtkütücü görünsede aslında kolay bir durumdur. Ali dağı yamaç paraşütü uçuş yükseliği 670 metredir ve uçuş için ürkütücü bir yükseklik değildir. Uçuş esnasında bu duruma alışmak kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama üç dakika sürmektedir. Bu üç dakika boyunca pilotlarımızın size söylediği tafsiyeleri yerine getirdiğiniz takdirde bu süreci çok kolay bir şekilde atlatmış olacaksınız. üç dakika sonunda vücut yükseklik algısına alışmış oluyor ve yükseklik korkusunu yenmiş oluyorsunuz ve manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. Ayrıca pilotlarımız uçuş esnasında oluşabilecek bütün kötü durumlara karşı eğitimlidir ve iki kişilik uçuşlara geçmeden önce tek başına uçuş yaparken oluşabilecek bütün kötü durumlara bilerek ve isteyerek kendini sokmaktadır ve bu kötü durumdan güvenli bir şekilde kurtulma eğitimi almaktadır, yani Ali dağı yamaç paraşütü uçuşu esnasında yamaç paraşütü komple uçuş özelliğini yitirse bile pilotumuz tekrar güvenli bir şekilde uçuş pozisyonuna getirmektedir ve en kötü durumlar için yedek paraşütlerimiz bulunmaktadır. Kayseride yamaç paraşütümüzü aylık periyotlarla, yedek paraşütlerimizi de düzenli olarak 6 aylık periyotlarla kontrolü sağlanmaktadır. Kayseri yamaç paraşütü pilotlarımız haricen meteoroloji eğitimi ve ilk yardım eğitimi almaktadır. Eğer ali dağı yamaç paraşütü uçuşlarında size oluşturulan rezervasyon saatinde hava koşulları riskli ise pilotumuz durumu değerlendirip uçuşları iptal etmektedir ve başka bir gün için rezervasyon yapmaktadır. 

Bizimle beraber iki kişilik (tandem) uçuşu yapabilmek için sitemizde bulunan iletişim bölümünden irtibata geçiyorsunuz, daha sonra sizin adınıza rezervasyon oluşturup, rezervasyon saatinde ve gününde mehmet şafak paraşüt iniş alanında buluşuyoruz. Beraberce araç ile Ali dağının zirveye ulaşım sağlıyoruz. Daha sonra kısa bir brifing ile sizi bilgilendiriyoruz ve ali dağı yamaç paraşütü uçuşumuzu başlatıyoruz. Uçuş esnasında GoPro aksiyon kamerası ile video ve fotoğraf çekimi yapıyoruz. Uçuş sürelerimiz havaya göre ortalama 10 dakika ile 30 dakika arasında değişmektedir. Uçuş bittikten sonra tekrar buluştuğumuz, mehmet şafak paraşüt iniş alanına inişimizi yapıyoruz ve fotoğraf ve videolarınızı size teslim edip uçuş etkinliğimizi sonlandırıyoruz.